GenelWebmaster

Web Siteleri İçin SEO ve Site Hızı Neden Önemli?

İnternet Siteleri İçin SEO ve Site Hızı Neden Önemli?

Web siteleri, hangi amaçla kurulup hangi kitleyi hedef almış olursa olsun ziyaretçi edinmeyi birincil önceliği tutmaktadır. Yani firmanın ürün ve hizmetlerini tanıttığı bir web sitesi de, e-ticaret sitesi de, forum da aynı önceliğe sahiptir. Tanınma, geliri artırma gibi çıkarlar ancak gerçek kişilerden oluşan ziyaretçilerle mümkündür.

Bir web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesi ile zaten önceden ziyaret etmiş kullanıcının tekrar giriş yapması aynı değildir. Yepyeni kullanıcılar edinmek, onları olabildiğince sitede tutmak ne kadar önemliyse, gerek duyduğunda tekrar siteye giriş yapmasını sağlamakta o kadar önemlidir. Tüm bunları mümkün kılan şey ise SEO olarak anılan çalışmalar bütünüdür. Arama motoru optimizasyonu (iyileştirmesi) demek olan SEO, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki SEO çalışmasında da birçok yöntem bulunmaktadır. SEO ile amaçlanan, Google başta olmak üzere Yandex, Bing ve diğer arama motorlarından ziyaretçi edinebilmektir. Dünya’nın birçok noktasında olduğu gibi, Türkiye’de de en sık kullanılan arama motoru Google için yapılan SEO ayarlamaları, ayrıca “site hızı” denilen bir terimin de anlam kazanmasını sağlamıştır. Müşteri veya ziyaretçi odaklı düşünenler için şöyle denilebilir: Site hızı da tıpkı içerik veya renk seçimi gibi, kullanıcı odaklıdır ve hız ne kadar artarsa, o kadar iyidir.

Site hızı, farklı kaynaklarda ölçümlenebilen bir değere sahiptir. 0 ile 100 arasında bir puana göre site hızının ne olduğu öğrenilebilir. Önceden, site hızı için standart veriler kullanılırken, ardından bir site için iki ayrı site hızı değeri oluşturulmuştur. Birincisi masaüstü için, diğeri ise akıllı telefonlar ve tablet için. Ardından, yine teknolojideki gelişmelere bağlı kalınarak mobil için sunulan hız testi de ikiye bölünmüş ve sorgu yapandan 3G veya 4G tercihi yapması istenmiştir. Kısaca şöyle tarif edelim: Sitenin masaüstü erişimdeki puanı 90 iken, 3G mobildeki hızı 50 ve 4G mobildeki hızı 30 olabilir.

SEO ve Site Hızı Neden Önemli?

SEO, isminin açılımından da anlaşılacağı üzere arama motorunda daha üst sıralara çıkmaya olanak tanır. Böylece daha fazla kişinin organik yollardan siteye erişimi sağlanmış olur. SEO çalışmalarının ilk ve en önemli yanı budur. Bununla birlikte, daha çok ziyaretçiye bağlı olarak ikincil etkileri oluşur. Yani daha fazla ürün veya hizmet satmak, daha fazla tanıtım yapabilmek, sosyal medya kitlesini daha hızlı genişletmek gibi ikincil etkilerin edinimi doğru ve verimli SEO ile mümkündür.

SEO için “verimli” sıfatının kullanılması mantıklı karşılanacaktır; ancak “doğru” denildiyse, yanlış olanı da mı var? Bu soruyu aklınızdan geçirdiyseniz, evet, var. Örneğin backlink ismi verilen çalışmalarda dofollow link, nofollow link ve hacklink yapmayı öneren birisi çıkarsa, orta ve uzun vadede sitenize zarar verecek demektir. “Hack” sözcüğü, yaptığı çağrışımdan da anlaşılacağı üzere sitenizi bir süre sonra olumsuz etkileyecektir. “Yanlış” olan SEO budur.

Site hızı, açıklamasından ve örneğinden de anlaşılacağı üzere, ziyaretçinin bir içeriği (metin ve görsel gibi) görmek için ne kadar bekleyeceğiyle ilgilidir. Şöyle düşünebiliriz: Televizyonda ilgimizi uyandıran bir haber gördük. Bunu, güvenilirliği aynı olan üç sitede ayrıntılı olarak okumak istedik. İlk site, o denli yavaştı ki metinler gelse de haber fotoğraflarını göremedik. İkincisindeyse görece az bekledik, ama yine de “şu an okuduğunuz paragrafı” okuduğunuz süre kadar bekledik. Son sitenin linki ise bir çırpıda açıldı, 2-5 saniye arasında ilgili haber metnine ulaşmış olduk. Ertesi gün “son dakika” olarak radyoda işittiğiniz haberi bu üç aynı güvenilirlikteki haber sitesinin hangisinde okumayı yeğlerdiniz?

Site hızının kullanıcı deneyimi ve onun tercihleri üstündeki etkisini açıklayabildiğimizi umuyoruz. Yalnız bitmedi, site hızı aynı zamanda SEO ile ilgili bir başarı kriteridir. Yani Google, arama sonucu sıralamasını belirlerken site hızından da faydalanır. Elbette site hızı başlı başına bir belirleyici değildir; ancak mobil uyum, içerik özgünlüğü, konum gibi parametrelerden birisidir. Özetle, arama motorunda üst sıralara gelinmesinde site hızının da etkisi mevcuttur.

Site hızının SEO ile bağlantılı bir etkisi daha bulunmaktadır: Hemen Çıkma Oranı. Bu oran, yüzdelik birimde ne kadar düşerse, ziyaretçinin sitenizde o denli fazla kaldığı anlamına gelmektedir. Bir paragraf yukarıda, üç haber sitesi örneğine değinmiştik. Tıkladığınızda açılan ve sizi bekletmeyen haber sitesine girdiğinizde, gündemi ve merak ettiklerinizi oradan takip edebilir, sayfalar arasında geçiş yapabilir, daha uzun süre sitede kalabilirsiniz. Böylece site hızı daha iyi olan taraf, daha fazla reklam göstermiş, daha uzun süre ziyaretçilerini sitede tutmuş, kısaca daha “başarılı” olmuştur.

Etiketler

Bir Yorum

  1. Site hızı için de eklentilerden faydalanmak gerçekten çok işe yarıyor. Yazıda da bahsettiğiniz gibi SEO ile üst sıralarda yer almak istiyorsak ilk adım site hızına özenmemiz gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu