GenelİnternetSosyal Medya

Instagram Organik Sayfa Büyütme Yolları

Instagram Organik Takipçi Kasma Yolları

Dünya genelinde en popüler olarak kullanılan ve Türkiye’de 2018 verilerine göre 40 milyona yakın kullanıcısı bulunan Instagram, hemen her akıllı telefonda ve tablette sıklıkla karşılaşılan bir uygulama. Instagram profillerine bakıldığında farklılaşma olduğu rahatlıkla görülebiliyor ve genel olarak şu kategorilere ayrılması mümkün: Tüzel kişiliklerin profilleri, e-ticaret profilleri, sanat, spor, magazin ve siyaset ünlüleri, sosyal medya fenomenleri, bir konu genelinde (özlü söz, spor, din, siyaset, eğlence, sanat vb.) paylaşım yapan profiller, bot hesaplar ve diğer alışık olduğumuz gerçek kişi profilleri…

İster şahsi bir hesabınız olsun ister bloğunuz veya e-ticaret siteniz için açtığınız bir hesap, takipçi kitlenizi artırmanın iki yolu var: Organik yollar ve diğerleri… Amacımız, site organik şekilde takipçi sayınızı artırmanın yollarından bahsetmek. Yalnız kısaca organik olmayan yöntemlere de değinelim olası kafa karışıklıklarını gidermek için: Herhangi bir uygulama üstünden takipçi kasma, para ödeyerek birisinden veya bir siteden sipariş usulü takipçi alma, bot hesapların takibini edinme gibi yolları kullanıyorsanız, organik şekilde büyümediğinizi aktaralım. Takipçileriniz günler içinde ya takibi bırakacaklarından ya da Instagram tarafından kapatılacaklarından ötürü eksilebilir. Bu yazımız da sizlere organik instagram takipçi kasma‘nın yollarını anlatacağız.

Organik Takipçi Edinme Yolları

1) Etiket kullanımına azami ölçüde önem vermenizi öneririz. Paylaşımınızla ilgili doğru etiket kullanımı, paylaşımın beğenilmesine ve yorum almasına olanak tanıyacaktır. Ayrıca, paylaşımı merak edenler profilinizi takip etmeye başlayabilir. Dahası, önerilenlere çıkabilir ve gönderinizi beğenen kişilere başka gönderileriniz gösterilebilir.

2) Konum yazmak, o konumu aratanlara gönderinizi gösterecektir. Geri kalan ise, bir önceki maddede yazdıklarımızla aynı süreç…

3) Hesap gizliliği önerilmeyen bir durum, eğer sayfanızı büyütmek istiyorsanız. Örneğin hesabınız gizliyse, birinci ve ikinci maddede yazanları tatbik etseniz bile faydasını göremezsiniz. Eğer özel bir durum yoksa ve takipçi edinmek istiyorsanız, hesabınızı ayarlar kısmından “Herkese Açık” olarak düzenlemelisiniz.

4) Etkileşimde bulunmak takipçi edinmenin bir diğer yoludur. Sizinkine benzer hesapların paylaşımlarını beğenmek ve yorum yazmak bu etkileşimin iki ayağı. Beğenerek, paylaşımcıyı sayfanıza çekebilirsiniz. Yorum yazarak, diğer yorum yazanların sayfanıza girmesini sağlayabilirsiniz.

5) Paylaşım saati ve hatta paylaşım günü bile önemli. İnsanların Instagram’da hangi günler ve hangi saatlerde daha yoğun aktif olduğunu hesaba katınca, bir gönderinin daha az ya da daha çok kişiye ulaşması üstünde söz hakkınız olabiliyor. Pazartesiden cumaya insanlar çalışırken veya okuldayken sosyal medyaya girme alışkanlıkları değişebiliyor. Diğer ipucumuz ise şu olsun: Türkiye’de saat öğle 12 iken, Seul’de 18, Toronto’da ise sabah 5. Eğer Türkçe dışında, küresel çapta kullanılan etiketler de kullanacaksanız, başka coğrafyalardan takipçi edinmeyi de değerlendirmek isteyebilirsiniz…

6) Takipçileri sıkmama ise, en azından edinilmiş kitlenin korunması yönünde bir strateji. Şöyle ki bir kişiden sürekli aynı tip paylaşım görmek rahatsız edici olabilir. Takipten çıkılmasına neden olabilir. Belli aralıklarla paylaşım yapmak ve mümkünse farklı gün ve saatleri tercih etmek takipçilerinizi rahatsız etmemek adına makul bir yol olacaktır.

7) Kendinizi unutturmayın. Gözlerden fazla uzak durmayın. Paylaşacak bir şey bulamasanız bile, en azından hikayelerinizde bir şeyler paylaşın. “İyi haftalar” mesajı bile olur. Hikayelerinizdeki paylaşımlarınıza konum ve etiket gibi bilgiler girerek, sizi takip etmeyenlere de ulaşabilirsiniz ayrıca.

8) Çekiliş, hediye ve yarışma gibi etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Elbette kişisel hesaplar için maliyet hesaplaması gerekebilir; ancak hesabınızda reklam yayınlıyorsanız ya da satış yapıyorsanız, bu tip etkinliklerle hem takipçilerinizi canlı tutup etkileşim kurmuş olursunuz hem de yepyeni takipçiler edinebilirsiniz.

9) Klişe yöntemler de denenebilir seçenekler arasında. “Takibe takip” ile “takip edip takip etmekten vazgeçme” usandırıcı olabilir. Bir diğer klişe yolsa, “keşke şu hesabı takip edenlerin bir kısmı beni de takip etse…” diye iç geçirdiğiniz hesapları takip etmeye başlama. Yeni takipçiler edineceğinizden emin olun. Bir süre sonra isterseniz takip etmeyi bırakabilirsiniz.

Etiketler

Bir Yorum

  1. Bu tekniklerin yanında güncelliğini korumakta büyük önem arz ediyor. Güncelliğini biraz kaybettikten sonra gerçekten toplaması da zor oluyor. Kendi sayfam içinde birçoğunu kullanıyor olsam da bilmediğim yöntemlere de yer vermişsiniz, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu