GenelNasıl Yapılır?Webmaster

WordPress Cache Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Cache Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?

Daha çok “cache” olarak anılan önbellek, verilerin tek yerde toplanmasını sağlayan ve sonraki işlemlerde gerek duyulduğunda daha hızlı şekilde komutların yerine getirilmesine olanak tanıyan donanım ve yazılım bütünüdür. Site yönetimlerinin istekleri doğrultusunda yapacakları ayarlarla hangi sayfanın önbelleğe alınacağı ve ne zamana dek saklanacağı belirlenebilir. Bir diğer ifadeyle, yüzlerce sayfa barındıran bir internet sitesi, ana sayfa ve ilgili alt kategorileri 30 günlüğüne önbelleğe almayı tercih edip diğer sayfalara dair bir ayar yapmama şansına sahiptir.

Önbelleğe alınan veriler, sitenin ziyaretçisi açısından hızlı bir çözüm sunmaktadır. Teknik terim anlamında belirtmek gerekirse, “site hızı” bu yolla artırılabilir. Yani SEO açısından da önemlidir. Tüm Dünya’da en çok tercih edilen yayın sistemlerinden biri olan WordPress (WP) üstündeki “cache” kurulumu ve ayarları ise oldukça az seviyede bilgi ve deneyim gerektirmektedir. Kolaylıkla kurulum yapılıp ardından ayarlar istenen şekilde düzenlenebilir.

WordPress Cache Kurulumu

WP Fastest Cache, LiteSpeed Cache, Cache Enabler, WP Super Cache gibi farklı eklentilerden birisini tercih etmekle işe başlamalısınız. İhtiyaçlarınız, yani eklentiden tam olarak ne beklediğiniz belirleyici olmalıdır. Bununla birlikte eklentinin sitenize ve hosting (barındırma) firmasına olan olası etkilerini de göz önünde bulundurmalı ve ayrıca bildiğiniz dillerde hizmet veren bir eklenti tercih etmelisiniz. Yani Türkçe dışında bir dil bilmiyorsanız ve sitenin teknik altyapısıyla da kendiniz ilgileniyorsanız, Türkçe barındıran bir eklentiyi kullanmalısınız.

Ayrıca kurulum aşamasına geçmeden önce, şayet aktif olarak kullanımda olan bir başka cache eklentisi varsa, onu pasif duruma getirmelisiniz. Ardından, tercih ettiğiniz eklentinin kurulumuna başlayabilirsiniz.

WordPress üstünde Admin (Yönetici) paneline giriş yapıp “Eklentiler” sekmesine girmelisiniz. “Yeni Ekle” butonuna basıp sağ üstte yer alan arama yerine tercih ettiğiniz eklentinin adını yazmalı ve arama komutu vermelisiniz. “Cache” yazarsanız, birçok eklentiyi görebilirsiniz. Eklentilerin puanları ve kullanıcı sayıları fikir verecektir; ancak yine de kendi koşullarınızı tercih yaparken göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyiniz. İsterseniz burada çıkanları farklı bir pencerede inceleyebilir, isterseniz önceden belirlediğiniz eklentiyi bulup seçebilirsiniz. Son olarak tek yapmanız gereken eklentinin hemen yanında bulunan “Şimdi Kur” sekmesini tıklamanızdır.

WordPress Cache Ayarları

Tercih ettiğiniz eklentinin kurulumu gerçekten çok kolay olsa da, ayarları biraz daha kafa karıştırıcı olabilir. Kurulum için izlenen yol tüm eklentiler için aynıyken, ayarlar konusunda farklılıklar olmaktadır. Yine Admin paneli üstünden bu kez “Ayarlar” sekmesine girilerek kurulumunu yaptığınız eklentiye ulaşmalısınız. Ardından izlemeniz gereken yollar ve size sunulan seçenekler tümüyle eklentiye bağlı olarak değişecektir.

Etiketler

Bir Yorum

  1. Kesinlikle wordpress sitelerinin olmazsa olmazlarından birisi cache eklentileridir. WordPress’de yeni olan arkadaşlar içinse paha biçilemez değerinde bir içerik olmuş, elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu